Nagrade
Mednarodna festivalska žirija: Daniel Burlac (Romunija), Viki Grošelj (Slovenija) in Jernej Šček (Italija/Slovenija).
Glavna nagrada mesta Domžale
Stena senc (The Wall of Shadows) (Eliza Kubarska, Poljska)
Zgodba o šerpovski družini, ki se pridruži odpravi v deviško vzhodno steno Kumbakarne, je najčistejši izraz gorske kulture. Presunljivo in polnopomensko vsebino z večplastno sporočilnostjo je režiserka predstavila neevrocentrično in povezala s prepoznavnim slogom, ki ga zaznamujeta prefinjen čut za pokrajinsko estetiko in refleksiven pripovedni ritem. Obilica socialnih in antropoloških vprašanj se vrti okrog himalajskega gorništva: alpinizem je za staroselce vse prej kot svobodna izbira, je boj za preživetje oziroma izbira med revščino in tveganjem odčarajočega vzpona na sveto goro.

Nagrada za najboljši alpinistični film
Jugozahodna stena Everesta (Everest – The Hard Way) (Pavol Barabas, Slovaška)
Ganljiva in fascinantna filmska pripoved je odličen povzetek enega ključnih dogodkov v zgodovini himalajizma. Najtežja smer na Everest, ki jo je Chris Bonington preimenoval Težka smer, naj bi bila nepreplezljiva. Gre za vsebinsko bogat in zgodovinsko natančen filmski poklon v nesmrten spomin na štiri velike slovaške alpiniste, ki so menili drugače in se leta 1988 podali v veličastno in tragično pustolovščino.

Častna pohvala žirije (alpinizem)
Od morja do neba (Ocean to Sky) (Michael Dillon, Avstralija)

Nagrada za najboljši plezalni film
360 Ascent (Rok Lukšič & Martin Smerdel, Slovenija)
Vrhunski izdelek plezalske filmske industrije, tehnično in strokovno neoporečno poročilo najvišje umetne večraztežajne smeri na svetu, ki so jo namensko postavili – in razstavili – na vrh Termoelektrarne Trbovlje. Pripovedno besedo podpira zelo spretna montaža, filmska struktura je jasno oblikovana in dosledno izpeljana. Na vsebinski ravni izstopa vloga ekipnega dela za celosten uspeh tako zahtevnega projekta, ki negativnost starega industrijskega objekta preoblikuje v pozitivno zgodbo, s čimer prenaša tako odlično promocijo športne kulture kot inovativno okoljevarstveno sporočilo.

Nagrada za najboljši film o gorah, športu in avanturi
Srečno, Poljaki! (Godspeed, Los Polacos!) (Adam Nawrot, ZDA)
Pred gledalcem se razgrinja velika pustolovščina petih poljskih študentov, ki iz kajaških pionirjev prerastejo v politične aktiviste za demokratizacijo Vzhodnega bloka in osamosvojitev rodne države izpod sovjetskega komunizma. Film zaznamujejo prepričljivi in dinamični vizualni elementi, pomenska uporaba tišine in smotrno prepletanje avanture, športa, zgodovine in politike, s čimer bo gledalec spoznal kompleksno in prelomno zgodbo, ki je spremenila svet.

Nagrada za najboljši film o gorski naravi in kulturi
In pride večer (Then Comes the Evening) (Maja Novaković, Srbija)
To ni film, je olje na platnu, edinstvena in nepozabna miniaturna umetnina, prava himna kulturi klenih gorjanov, v tem primeru dveh preprostih žensk iz odmaknjenih hribov vzhodne Bosne. Tih in meditativen prikaz izginjajočega sveta in lekcija nam, da se na vrline tovrstnega sveta ne pozabi. Preprosta, vendar enkratna filmska naracija o samotnem otoku divjine in tišine znotraj civilizirane Evrope. Spomenik gorski kulturi, ki jo prej kot obiskovalci določajo domačini, ljudje, ki v gorah in z gorami vsakodnevno živijo, boreč se za preživetje.

Častna pohvala žirije (gorska narava in kultura)
Sinovi burje (Sons of Bora) (Miha Čelar, Slovenija)

Najboljši kratki film
Nebeški led (Paradice) (Daniel Bleuer, Švica)
Zimski alpinistični raj zaledenelih slapov Švice odstira vprašanja tveganja, odgovornosti in lepote narave na edinstveno čaroben, eteričen način. Podoba, beseda in zvok so delikatno in prefinjeno izbrani, odlični plezalni posnetki ustvarjajo sanjsko in skrivnostno vzdušje, takšno, kot ga srečamo samo v gorah.
